Yüzerken Lens Takmak Zararlıdır

Lens kullanmanın büyük bir ciddiyet gerektirdiği, gerek hekimler gerekse bu konuda uzmanlaşmış lens kullanıcıları tarafından önemle vurgulanmaktadır. Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan gözlerimize yapışıp saatlerce orada kalan lensler gerçekten çok fazla dikkat isterler. Sonuçta olası herhangi bir hata veya sorun direkt gözümüzü etkilemektedir.

Memorial Ataşehir Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Bölümü hekimlerinden Op. Dr. Olcay Şahin, kontakt lens kullananların özellikle yaz aylarında lenslerinin temizliğine daha fazla özen göstermesi gerektiğini belirterek, konu ile ilgili bilgi verdi:

Yaz tatilinde kontakt lens kullanımına ara verilmesini önermeyiz; ama belirli önlemlerin alınması, tatilde bu sebepten dolayı rahatınızın bozulmasını önler. En ideali kontakt lens kullananların lenslerle havuza veya denize girmemeleridir. Çünkü kontakt lens göze tam olarak yapışmaz, kornea üzerinde ince bir gözyaşı tabakası üzerinde yüzmektedir. Günlük kullanımda lens gözden çıkmaz veya düşmezken; lensle suya girildiğinde, aşırı su ve basınçla lens gözden çıkabilir ve kaybolabilir.

Göz DoktoruYüksek göz bozukluğu olanlar ve gözlük kullanmayanlar lenssiz iyi göremedikleri için, denize veya havuza girerken de lenslerini takmak isterler. Bu tercihi yapanlar, lensle suya girdikleri zaman, lenslerinin suya karışmaması için suyun içinde gözlerini açmamalıdır. Ayrıca lenslere havuz suyundan mikrop bulaşması daha kolaydır. Mikrop bulaşmış lensin takılmaya devam edilmesi gözde konjonktivit, keratit gibi iltihaplanmalara yol açarak göze zarar verebilir. Deniz, havuz ve musluk suyundaki mikroplar sağlıklı gözlerde herhangi bir enfeksiyon yapmazken; kontakt lens kullanan kişilerde lensleri takıp çıkarırken oluşan çok küçük korneal hasarlar ( mikro travmalar) mikropların göze daha kolay zarar vermesine neden olurlar. Kontakt lensle havuza veya denize girmek isteyenler, sabah takılıp akşam atılan günlük kontakt lensleri tercih etmeli ve mutlaka havuz gözlüğü kullanmalıdır.

Kadıköy Gazetesi