Uzağı İyi Göremeyenler İçin Dahili Lens

Kontak LensMilyonlarca kişi, göz kusurlarını düzeltmek için gözlük takarken bazıları da gözdeki saydam tabaka olan korneanın şeklini kalıcı olarak değiştiren ve göz kusurlarını ortadan kaldıran LASIK ameliyatlarını tercih ediyor. Şimdi de uzağı iyi göremeyenler için yeni bir seçenek var. 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Tommy Hardeman, kusursuz görüşünü LASIK ameliyatına değil, gözlerine ameliyatla lens yerleştirilmesine borçlu. Bu işlem, lazerli göz ameliyatına elverişli olmayan ve görme bozukluğu başka şekilde düzeltilemeyecek kişilere uygulanıyor. Doktor Jeffery Whitman “Hastalarımız bu işlemin büyük bir gelişme olduğunu söylüyor.” diyor.

Kontak lenslerin göze nakledilmesi için basit bir ameliyat gerekiyor. Doktorlar, gözde kendi kendine iyileşen bir kesik açıp hastanın gözündeki lensin önüne plastik bir lens yerleştiriyor. Tek göz için 10 dakika süren işlem sırasında hastaya anestezi uygulanmıyor. Uygulama, katarakt ameliyatını andırıyor ancak hastanın gözündeki doğal lens, yerinde bırakılıyor. Doktor Jeffrey Whitman “Hastalara nakledilen plastik lensler, istenildiği zaman çıkartılabilir. Örneğin ileride yeni teknolojiler geliştirildiğinde lensler yine ameliyatla alınabilir. Ayrıca bu işlem sırasında gözün yapısını değiştirmiyoruz.” diyor.

Tommy Hardeman “Bu işlem sayesinde lazerli ameliyattan daha fazla seçeneğim var. Görüşümde sorun çıkarsa düzeltilmesi mümkün.” diyor. Amerikan Oftalmoloji Akademisi, göz doktorları bu işlemi daha rahat uygulamayı başarınca daha fazla hastanın bu seçenekten yararlanacağını söylüyor. Bazı ülkelerdeyse kontak lens nakli, 20 yıldan bu yana uygulanıyor.