Türkiye’nin İlk Lens Fabrikası Açıldı

Zaraccom LensTürkiye’deki girişimcilerin sınır tanımadığı Sivas’ta bir kere daha kanıtlandı. Sivaslı iki işadamı, kentlerine milyonlarca dolar kazandıracak yüksek teknoloji bir projeye imza attı. Bu projeyle 50 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye’nin ilk lens fabrikası üretime açıldı. Lens ihtiyacının tamamını ithal eden Türkiye, Anadolu Tıp A.Ş. ile tamamı yerli sermayenin üretiminde yıllık 1 milyon lens üretimine başlayacak ve ithalata bağımlılıktan kurtulacak.

Türkiye, yılda bir milyon adetin üzerinde kontakt lens, 400 bin adetin üzerinde de intraoküler lens ithal ediyor. Lens ithalatı, Almanya, Hollanda, Fransa, ABD ve İsrail gibi ülkelerden Türkiye’de faaliyet gösteren 10 büyük distribütör tarafından gerçekleştiriliyor.

Türkiye için son derece önem taşıyan lens üretim projesine, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım ve emekli diş hekimi Abdürrahim Kılınç tarafından iki yıl önce başlandı. Projenin fikir babası ise 25 yıl diş hekimliği yaptıktan sonra emekli olan ve eşiyle birlikte lens distribütörlüğüne başlayan Abdürrahim Kılınç. Fabrikanın açılış töreninde konuşan Anadolu Tıp AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdürrahim Kılınç, TÜBİTAK MAM ve Türk Teknoloji Geliştirme Vakfı`ndan Ar-Ge çalışmalarında destek aldıklarını söyledi.

Zaraccom markası ile üretim yapacak olan Anadolu Tıp AŞ`nin intraoküler lens ithalatının tamamını, kontakt lens için başlangıçta yüzde 20, tam kapasiteye ulaşıldığında ise yüzde 50’lik kısmını karşılayarak yurtdışına çıkan kaynakların Türkiye’de kalmasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

TümGazeteler.Com