Sarı Nokta Hastalığı

Sarı Nokta HastalığıSarı nokta retina tabakasında bulunan, görmenin yüzde 90’ının meydana geldiği yerdir. Kendisi çok küçük bir alanı kaplar ancak görme işleminin büyük bir bölümünü sağladığı için önemi de çok büyüktür. Sarı nokta çeşitli hastalıklar nedeniyle bozulabilmektedir. En sık rastlanan biçimi yaşa bağlı olarak meydana gelen sarı nokta hastalığıdır. Ayrıca yüksek miyopi, diyabet, hipertansiyon ve çeşitli kazalarda sarı nokta bozulabilmektedir.

Sarı nokta hastalığı en sık yaşlı kişilerde görülmektedir. Sarı nokta vücutta en çabuk yaşlanan bölgedir. Çünkü bu bölgede kan dolaşımı fazladır. Dolayısıyla çeşitli kan hastalıklarında; örneğin kolesterol yüksekliğinde ve hipertansiyonda bu hastalık daha sık gözükür. Sigara içilmesi ise hastalığı tetikleyen bir nedendir. Bunun yanında bazı vitaminlerin ise sarı nokta hastalığını önlediği bilinmektedir.

Sarı nokta hastalığının belirtileri için ilk başta düz çizgilerin eğri görülmesi söylenebilir. Bu durumda hekim tarafından gerekli kontroller yapılarak hastalığın tipi belirlenir ve kişiye özel tedavi süreci oluşturulur. Tedavi mutlaka kişiye özel yapılır. Hastalığa yönelik genel tedavi yapılmaz.

Sarı nokta hastalığı tedavisi 2000 yılına kadar maalesef yoktu. Hastalar okuyamaz, araç kullanamaz ve yemek yapamaz bir durumda pasif olarak hayatlarını sürdürmekteydiler. 2000 yıllarından sonra foto dinamik isimli bir tedavi yöntemi çıktı. Bu yöntem bazı sarı nokta hastalarını yüzde 30 başarı oranı ile tedavi edebilmekteydi. 2007 yılında geliştirilen aşı yöntemi ile ise bütün sarı nokta hastalarının tedavisi yapılabilmektedir.