Renkli Lens Hakimiyeti

Renkli LensAvrupa ve Amerika’da renkli lens kullanımı yüzde 5 iken Türkiye’de bu rakam yüzde 25, Ortadoğu’da ise yüzde 50’ye ulaşıyor. En çok tercih edilen renk mavi, yeşil ve gri.

Akşam gazetesinde Esin Gedik’in haberine göre; Dünyada 32 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan göz bakım pazarı içinde kontak lensin payı her geçen gün artıyor. Türkiye’de lens kullanımı gelişmiş ülkelerin çok altında. Araştırmalar Avrupalıların yüzde 55’inin görme düzeltimine ihtiyacı olduğunu ve lens kullanımının yüzde 5 civarında olduğunu gösteriyor. Japonya‘da ise halkın yüzde 69’unun gözü bozuk ve lens oranı ise yüzde 15. Türkiye‘de ise halkın yüzde 45’inin gözünün bozuk olduğu buna karşın lens kullanım oranının binde 8’i geçmediği gözleniyor.

Ancak Türkiye ve özellikle Ortadoğu ülkeleri için lens kullanımın da ilginç bir istatistik söz konusu. Novartis’e bağlı göz bakım ürünleri üreten Ciba Vision adlı şirketin dünya başkanı Andrea Saia, Türkiye’de kozmetik lens kullanım oranının dünyanın birçok ülkesine göre çok yüksek olduğunu belirtti.

Saia, ‘Avrupa’da lens kullanıcıları arasında kozmetik amaçlı yani renkli lens kullanan kişilerin oranı yüzde 5. Türkiye’de ise bu rakam yüzde 25‘e ulaşıyor. Ortadoğu ülkelerinde ise yüzde 50 civarında’ dedi. Saia ‘Güzel kahverengi ve siyah gözlerin yoğun olduğu ülkelerde kozmetik lense ilgi çok fazla. Özellikle Ortadoğu ülkelerinde kadınlar peçe kullandıkları için açıkta kalan tek yerleri gözleri. Dolayısıyla çok önem veriyorlar’ şeklinde konuştu.