Lens Nedir

Birtakım kaynaklara göre lens tarihi, Rönesans dönemine kadar uzanır. İsmini ilk kez 1845 tarihinde İngiliz astronom John Frederick William Herschell dile getirmiştir. Lensin ilk üretimi ise 1886 yılında bir katarakt ameliyatı sonrasına denk gelir. Ameliyat sonrasında yaranın üzerine adeta bir kalkan olarak yerleştirilmiştir.

Lens NedirLens terimi genel anlamda ışığın, üzerinden geçerken kırılmasını sağlayan maddelere verilen bir isimdir. Göz kusurları tedavisinde kullanılan lensler yine aynı işlemi yapmakla birlikte, çok titiz çalışmalarla, özel maddelerden üretilen, özel kırma açıları olan lenslerdir. Göz kusurlarının düzeltilmesi için kullanılan gözlüklere alternatif olarak üretilmişlerdir. “Kontakt lens” ismini ise göz yüzeyine tamamen birleştiği için almıştır. Kısaca lens olarak anılmaktadır.

Kontakt lens, üzerindeki ışık kırma özelliği ile gözdeki hipermetrop ve miyop hastalıklarını düzeltebilmektedir. Bu özelliği sayesinde lensler çok fazla yaygınlaşabilmişlerdir. Uzun zaman kullanılan gözlükler çıkarılmış, yerini ise lens almıştır.

Lens günümüzde bir estetik aracı olarak da kullanılmaktadır. Üzerine farklı renklerde şekiller ve hatta resimler yapılan lens çeşitlerini günümüzde bulabilmek artık çok kolaydır.