Lens Kullanmak El Becerisi Gerektirir

El becerisi iyi olmayan kişilerin kontakt lens kullanırken korneayı çizerek, ciddi göz hastalıklarına neden olabileceği bildirildi. Gaziantep Üniversitesi`nden Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erbağcı, kontakt lens kullanımında hijyenin yanı sıra el becerisinin de önemli olduğunu ifade etti.

El becerisi olmayan insanların gözlerine lens takarken sıkça korneanın çizilmesine neden olduğunu, uzun tırnaklarla lens takılmaya çalışılmasının da aynı sonucu doğurabildiğini ifade eden Erbağcı, `Korneanın çizilmesi nedeniyle, gözde kızarıklık, iltihaplanma ve enfeksiyon meydana gelebilir. Bu nedenle lensin göze uyumlu olmasının yanında kişinin lensi kullanabilmesi de büyük önem taşıyor.` diye devam etti.

Lens TakmakErbağcı, göz sağlığı için lens kullanan kişinin hijyen kurallarına uyması ve hijyenik bir ortamda bulunması gerektiğini vurguladı. Hijyen kurallarına uyulmamasının ciddi kornea enfeksiyonlarına neden olabildiğini ifade eden Erbağcı, şöyle devam etti: `İnsanlar lens kullanmadan önce mutlaka ellerini yıkamalı ve lenslerini satın aldıkları uygun solüsyonlarla temizleyip, yeterli derecede bekletmeli. Solüsyonların içindekiler bölümünü okuyup evde kendine musluk suyuyla solüsyon hazırlayanlar bile var. İnsanların uygunsuz şartlarda lens kullanması ve bu lenslerle özellikle tatlı sulara, kaplıcalara girmesi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Özellikle tatlı sularda ve kaplıcalarda yaşayan amiplerin göze yerleşmesi sonucu, gözde kızarıklık, aşırı derecede ağrıyla birlikte seyreden bir rahatsızlık meydana gelebilir. Bu hastalığın aşırı derecede ilerlemiş durumu tedavi edilemeyebilir, tedavi için göz nakli gerekebilir.`

tumgazeteler.com