Lens Hipermetrop Tedavisi Yapar Mı

HipermetropKısaca ifade etmek gerekirse lens veya gözlük, hipermetrop hastalığının ilerlemesini durdurmaz. Bu tür bir göz kusuru için lens kullanımı, soğuk bir havada ceket giymeye benzer. Ceketinizi giyerseniz üşümezsiniz, çıkardığınızda ise üşürsünüz. Lens taktığınız zaman görme kusurunuz düzelir, çıkardığınız zaman bozulur.

Ancak unutmamak gerekir ki yukarıdaki açıklama erişkinler için geçerlidir. Tedavi ve göz kusurunun ilerlemesi durumu için takmak ya da takmamak çok da önemli değildir. Fakat çocuklarda bu durum çok önemlidir.

Çocuk yaştaki hipermetrop hastaları, eğer gerek varsa lens veya gözlüğü mutlaka takmalılardır. Burada önemli olan hipermetrop derecesinin artması veya azalması değildir. Çocuğun görme fonksiyonunun artmasını sağlamak için gereklidir. Aksi halde çocuğun görme fonksiyonu gelişmez ve tembel kalır.

Sonuç olarak lens veya gözlüğün hipermetrop numarasına direkt olarak bir etkisi yoktur. Doğru olan ise; lens veya gözlük kullanımının göz yorgunluğuna etkisi vardır. Bu yüzden hipermetrop hastalarında lens kullanmak önemlidir.