Katarakt Nedir

Göz içerisinde hareketli olarak bulunan, uzağı ve yakını gösterebilen bir mercek bulunur. Katarakt, bu göz merceğinin bozulması olayıdır. Normalde tamamen saydam olan mercek, yaş ilerledikçe saydamlığını yitirir ve ışığı daha az geçirmeye başlar. Normalde görmemizi sağlayan mercek, artık görmemizi engellemeye başlar. Büyük oranda yaşlılık nedenli olsa da, bunun dışında doğumda oluşan ve kazalarda oluşan katarakt çeşitleri de bulunmaktadır.

KataraktKataraktın belirtileri; Işıklardan rahatsız olmak, ışıklarda gözün çok fazla kamaşmaya başlaması, geceleyin otomobil ışıklarının çok yayılması ve dağılması, eskiden rahat görülebilen nesnelerin artık o kadar iyi görülmemesi, gözün puslanması gibi etkilerdir. Doğumda oluşan kataraktı anne fark edebilir. Siyah renkli olan göz bebeğinin beyaz renkli olması, zaman zaman göz bebeğinden beyaz renkli bir ışığın yansıması doğum kataraktı belirtisidir. Derhal bir göz hekimine gidilmesi gerekmektedir.

Katarakt tedavisi için günümüzde kabul edilebilir tek yöntem, cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale işlemi de çok kısa süren riskleri az olan bir yöntemdir. Ameliyat esnasında bozulmuş olan göz merceği alınıp yerine suni bir göz merceği konulur. Ameliyat sonrasında bazı hekimler tarafından göz kapatılmaz. Hastalar yaklaşık 6 saat sonra sanki hiçbir operasyon geçirmemiş gibi normal bir görünüm kazanırlar. Gözde herhangi bir şişlik, kanama veya morarma olmaz.

Kataraktı geciktirmek için bilim insanları çeşitli araştırmalar yapmaktadırlar. Ancak yinede kataraktı geciktirdiği bilinen yöntemler vardır.  Vücuda C vitamini ve omega 3 alınması, gözü ultraviyole ve güneşten korumanın kataraktı geciktirdiği yönünde bulgular vardır.