Hem Uzak Hem Yakın Lens

Hem Uzak Hem Yakın LensMiyop, hipermetrop ve özellikle de katarakt cerrahisinde kullanılan çok odaklı göz içi lensler artık hem yakını, hem uzağı gösterecek. Böylece miyop göz kusuru ve hipermetrop göz kusuruna aynı anda sahip olan kişiler tek bir lens ile hiçbir değişim yapmadan yakına bakınca yakını, uzağa bakınca ise uzağı net olarak görebilecekler. Böylelikle çift gözlük taşıma devri de kapanmış olacak.

Acıbadem Göz Hastanesi Medikal Direktörü Doç. Dr. Bozkurt Şener, “ABD’de araştırmaları tamamlanma noktasına gelen akomodatif lensler kendi doğal merceğimiz gibi yakına ve uzağa bakarken açılıp kapanan bir şekle sokulmaya çalışılıyor. Hasta gözünü kısıp bir yere baktığı zaman merceğin ön yüzü ve arka yüzü esniyor. Böylece aşağı yukarı göze 10 derecelik bir uyum gücü yaratıyor” dedi.

Akrilik ve silikon gibi farklı malzemelerle yapılan göz içi lenslerin gün geçtikçe geliştiğini ve güvenirliğinin arttığını vurgulayan Doç. Dr. Şener, “Lensin yapıldığı maddelerle göz herhangi bir reaksiyona uğramıyor. Göze, uygun şekilde yerleştirildiğinde hiçbir probleme de neden olmuyor” diye konuştu. Doç. Dr. Şener gelişen teknolojiyle göz içi lenslerin hemen her göze uyumlu hale getirildiğini belirterek, “Lenslerin değişik yapıları ve kaliteli optikleri sayesinde ’Acaba lens bozulur mu?’ ’Göz içinde lensin üstünde birikim olur mu? gibi düşüncelerimiz artık son buldu” dedi.

haberler.com