Göz Seğirmesi

Göz seğirmesi, göz kapaklarının istem dışı olarak kapanıp açılması veya göz kapağının kapanmadan sürekli bir titreşim halinde olmasıdır. Göz kapağını hareket ettiren kaslar vardır. Bu kaslar göz kapağını açıp kapatma işlevini yerine getirirler ve hareket etmeleri için sinirler tarafından uyarılırlar. Eğer bu sinirlerde uykusuzluk ve beraberinde sigara, kahve gibi şeylerin de etkisiyle herhangi bir iritasyon varsa göz seğirmesi meydana gelebilmektedir.

Göz SeğirmesiBunun dışında gözün iç tabakalarının iltihaplanması, korneanın iltihaplanması, konjonktivanın iltihaplanması gibi nedenlerle veya göz kapaklarındaki bazı kapak bezlerinin iltihaplanması gibi nedenlerden dolayı da göz kapaklarında istemsiz hareketler olabilmektedir. Genel olarak göz seğirmesi veya blefarospazm olarak adlandırılır.

Göz seğirmesinin tedavisi için ilk aşamada seğirmenin nedeni belirlenir ve nedene yönelik bir tedavi uygulanır. Kapaklardaki iltihabi durumlar veya diğer hastalıklar kontrol edilir. Gözün genelinde herhangi bir olası hastalık kontrol edilir. Gizli astigmat, gizli hipermetrop gibi nedenler tespit edilirse bir gözlük bile göz seğirmesini yok edebilmektedir.

Çok fazla yorulmadan dolayı meydana gelmiş göz seğirmeleri için, farklı bir neden olmaması durumunda bir iki günlük tam bir dinlenme göz seğirmesini geçirecektir. Herhangi bir psikolojik durumdan ötürü göz seğirmesi oluyorsa psikiyatrisin katkılarıyla, kişinin psikolojik sorunlarının aşılması sonrasında göz seğirmesi yavaş yavaş ortadan kalkabilmektedir.