Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu, gözün içerisinde olması gereken gözyaşının yeterli olmamasından kaynaklanan bir durumdur. Göz kapakları sürekli bir hareket halindendir. Gözyaşı ise bu hareket sırasında göz kapağı ve kornea arasında kalarak kayganlaştırma sağlar. Böylece sürtünme azalmış olur. Gözyaşının eksik olması durumunda sürtünme fazla olacak ve tahrişlere, kızarıklıklara, batma hissine neden olacaktır.

Göz kuruluğu genel olarak iki nedenden meydana gelir. İlk olarak yeterince gözyaşının salgılanmaması, ikinci olarak ise gözyaşı yeterli olsa da işlevsiz veya kalitesiz olmasıdır. Kalitesiz gözyaşı; gözyaşı içerisinde protein, mukoit, yağ ve iyon gibi maddelerin eksik olmasıdır. Bu durumda gözyaşının yeterli olması herhangi bir anlam ifade etmez.

Göz kuruluğunun belirtileri; gözde kırpma hareketlerinde bir sertleşme, gözden yaş gelmemesi, göz kırpma esnasında batma veya yanma gibi şikayetler olur. Bunun yanında gözyaşının azalmasından dolayı optik olarak gözde sorunlar başlar.

Göz KuruluğuNormalde kornea üzeri gözyaşı tarafından ince bir şekilde bir film gibi kaplanır. Bu tabakada herhangi bir bozulma, kırılma veya düzensizlik oluştuğunda karşıdan gelen ışıklarda anormal yansımalar meydana gelir ve bu yansımalardan dolayı hasta gözlerinin çok çabuk yorulduğunu hisseder. Televizyon seyrederken uyuyakalma, bilgisayar başında çabuk yorulma, kızarıklık ve gözde çapaklanma daha sık olarak görülebilir.

Göz kuruluğu tedavisi için bir hekime başvurulması gerekmektedir. Göz kuruluğunun gerçekten var olup olmadığı araştırılır. Gözyaşının yeterli olup olmadığı, yeterli ise gözyaşının kalitesi araştırılır. Sonuca göre bu iki durumdan sorunlu olan taraf giderilir. Tedaviden önce kesin sonuç alınması için bazı testlerin yapılması gereklidir. Yapılan gözyaşı yeterliliği testi, gözyaşı kalitesi testi gibi denemeler sonucunca göz hekimi gerekli müdahaleyi yapacak ve sorunun yok olmasına yardımcı olacaktır.