Gençlerde Lens Kullanımı Artıyor

Göz rengini beğenmeyen ya da imajını değiştirerek arkadaş ortamında popüleritesini arttırmak isteyen gençlerdeki lens merakının sakıncalı sonuçlara yol açabileceği bildirildi. Bu durum, bilinçsiz kullanımın da etkisi ile devlet kaynaklarına zarar vermesinin yanı sıra, ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir.

Gençlerde Lens KullanımıGöz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Halil Aksu, lenslerin optikçilerde gözlük numarası baz alınarak muayenesiz verilmesinin kişiler için sağlık riski, devlet için de ekstra ekonomik külfete yol açtığını söyledi. Özellikle genç kızlar arasında renkli göz merakına bağlı olarak lens kullanma oranının hızla arttığına dikkat çeken Dr. Aksu, “Kontakt lens, adı üzerinde göze temas eden bir üründür. Bu ürünler doktor muayenesi olmadan, ölçümü yapılmadan kullanılmamalıdır. Çünkü alerjik durumlar, batmalar, kornea ülserlerine yol açabilmektedir” dedi.

Kontak lenslerin genellikle Çin, Tayvan, Güney Kore, Hindistan gibi ülkelerden getirildiğini, kalitesine ve oksijen geçirme oranına göre fiyatlarının da arttığına da dikkat çeken Dr. Aksu, “Optikçiler artık elbise verir gibi lens veriyor. Merak ve heyecanla gözlük numarasını temel alarak lens alan gençlerimizin birçoğunun korneası oksijensiz kalıyor ve göz kuruluğu ya da alerjisi ortaya çıkıyor.

Çeşitli yan etkilere maruz kalınca da doktora başvuruyor. Bu durumda bir merak uğruna lens kullanan vatandaşımız sağlık sorunu ile karşımıza gelirken buna müsaade eden devletimiz de ekstra sağlık giderinin külfetini taşımak durumunda kalıyor” diye konuştu. Dr. Halil Aksu, lens kullanacakların mutlaka doktor muayenesinden geçmeleri, sağlık koşullarına dikkat etmeleri, oksijen geçirme oranı düşük kalitesiz lenslere de itibar etmemeleri uyarısında bulundu.

İHA