Elektronik Lens İle Daha Geniş Görüş

Bilim insanları, içine devre mekanizması ve ışıklı diyotlar yerleştirilmiş esnek ve saydam bir plastik lens üretmeye başarınca, gözde sanal bir ekran oluşturulması da gündeme geldi. Amerikalı bilim insanları, gelecekte gözde bir tür sanal ekran gibi işleyen bir lens geliştirebilmeyi umuyorlar. Washington Üniversitesi´nden Babak Parviz, ilk örneğinin henüz görüntü oluşturmadığını ama gerekli bileşimlerin bir araya getirilmesinin normal olarak mümkün olduğunu söylüyor.

Elektronik LensYeni lens, Parviz´in çalışma arkadaşı Harvey Ho tarafından Tucson´da gerçekleştirilen IEEE-MEMS konferansında tanıtıldı. Ekran lensin ilk örneği görüntü üretimi için gerekli devre mekanizması ve kırmızı LED´lere sahip. Araştırmacılar lensin üretimindeki en büyük zorluğun, malzeme birleşimi olduğu konusunda hemfikirler. Çünkü beden içinde kullanılabilen organik maddeler genelde çok hassas, silisyum gibi inorganik maddeler, devre üretimi ise çok yüksek sıcaklık ve sağlığa zararlı olan yardımcı maddeler gerektirmekte.

Araştırmacılar bu yüzden devre mekanizmasını tek bir türden ve birbiriyle uyumlu olan maddelerle bir araya getirerek esnek bir plastik folyo üzerine yerleştirdikten sonra sıvı akımlarıyla birleşene kadar beklemişler. Lensi taşıyanlar, minik yapı parçalarını göremiyor. Yeni lenslerin örneğin başka bir ekran olmadan her zaman rotayla ilgili güncel verileri takip etmek isteyen pilotlar için uygun olabileceği tahmin ediliyor.

Yeni teknoloji öte yandan oyun endüstrisi için de ilginç olabilir. Oyuncu hareket özgürlüğünü kaybetmeden tamamen sanal dünyaya dalabilecek. Basit bir sürümünün kısa bir süre sonra üretilebileceğini söyleyen bilim insanları, asıl ürünün ne zaman hazır olacağını ise henüz bilemiyorlar.

Cumhuriyet Bilim Teknik